Listopad 2015 roku okazał się dla członków Koła Naukowego Logistyki bardzo intensywnym miesiącem. Po raz kolejny wzięli oni udział w międzynawowym wydarzeniu poza granicami naszego kraju. Tym razem 6th International Students Symposium on Logistics and International Business zorganizowane było w Bremie, w północnych Niemczech. Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie Dr hab. Jarosław Gołębiewski – profesor SGGW wsparł finansowo swoich studentów, dzięki temu aż pięć osób mogło reprezentować naszą Uczelnię. Nie zabrakło też opiekuna Koła Naukowego Logistyki dr Aleksandry Góreckiej. Sympozjum odbyło się w dniach 9-13 listopada. W tegorocznej edycji wzięli udział profesorowie i studenci ze Słowenii, Polski, Niemiec, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Indii, Indonezji, Węgier oraz Chin.

Wszyscy członkowie KNL prezentowali wyniki swoich badań na następujące tematy: The potential of the future tram system in Olsztyn (Poland) – Małgorzata Baran i Dominik Szulc, Growers reaction after Russian embargo for Polish apples – Natalia Wolińska i Agata Łomanowska, The air transport process of live animals – Kamil Pacek. Podczas trwania sympozjum mieli także okazje wystąpić profesorowie i studenci z całego świata, dodatkowo każda uczelnia, której przedstawiciele brali udział w sympozjum mogła zostać zaprezentowana. Dzięki temu uczestniczyliśmy w niezwykle interesującej dyskusji dotyczącej kierunków rozwoju logistyki oraz poziomu i sposobów prowadzenia zajęć w różnych krajach.

Harmonogram wyjazdu był bardzo szczegółowo zaplanowany. Wszyscy uczestnicy efektywnie korzystali z czasu i wykorzystywali swój pobyt w Niemczech do poszerzania wiedzy, integrowania się oraz zapoznawania się z kulturą tego niemieckiego landu. Odwiedziliśmy dwa największe porty znajdujące się w tym rejonie – port w Hamburgu i port w Bremie. Obydwa wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i reprezentują wzorcowe funkcjonowanie i najwyższy poziom organizacji procesów logistycznych. Odwiedziliśmy również browar firmy Beck i halę produkcyjną Mercedesa. Mieliśmy przyjemność zobaczyć jak wygląda hala produkcyjna Airbusa znajdująca się w Hamburgu. Dowiedzieliśmy się jak skomplikowany łańcuch dostaw towarzyszy produkcji samolotu i jakie rozwiązania logistyczne trzeba było wprowadzić, żeby transportować tak duże części w całości. Rozwiązania szyte na miarę w przypadku tej korporacji są wymogiem koniecznym do jej funkcjonowania ze względu na to, że produkcja samolotu nie odbywa się w jednym miejscu, tylko aż w 4 krajach! Poza programem naukowym gospodarze zadbali także o czas na kulturę. Stare miasto w Bremie to jedno z piękniejszych miejsc tej części Niemiec, reprezentujących zabytki wpisane na listę UNESCO.

Sympozja i konferencje to jedne z najkorzystniejszych form uczenia się praktycznej strony logistyki, która jest dziedziną interdyscyplinarną i międzynarodową. Z wielką przykrością musimy stwierdzić, że 6 edycja sympozjum dobiegła końca. Stefan Żeromski napisał: „Jeśli jest coś dobrego na świecie – to przyjaźń”. To właśnie ona poza wiedzą jest najcenniejszą wartością, jaką wynosi się z takich spotkań. Z pewnością wiele z nich przetrwa nawet całe życie.