Specjalizacja Menadżer logistyki

Celem kształcenia na specjalizacji „Manedżer logistyki” jest zdobycie i pogłębienie przez studentów wiedzy logistycznej, poznanie kluczowych zależności zarządzania logistycznego w firmach (np. produkcyjnych, transportowo-spedycyjnych, handlowych itp.), doskonalenie umiejętności rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem procesami logistycznymi oraz podejmowanie decyzji i realizacja samodzielnych projektów.

Sylwetka absolwenta
Absolwenci maja wiedzę niezbędną do sprawnego i efektywnego zarządzania procesami logistycznymi w skali mikro i makro. Zdobywają kompetencje niezbędne pracownikowi nowoczesnych przedsiębiorstw działających w różnych sektorach gospodarki (zwłaszcza w zakresie procesów logistycznych realizowanych w firmach). Obecnie pracownicy firm nie mogą ignorować znaczenia zagadnień logistyki, a pozyskana podczas studiów wiedza w tym zakresie daje większe możliwości rozwoju kariery.

W ramach specjalizacji studenci nabierają umiejętności związane z organizacją i projektowaniem, koordynacją oraz bezpośrednim nadzorem funkcjonowania procesów logistycznych, poznają sposoby efektywnego zarządzania zasobami logistyki, uczą się, jak uzyskać wysoką efektywność pracy i sprawność organizacji przy zapewnieniu założonego poziomu obsługi klienta.

Elementy programu kształcenia
Szczególna uwaga w programie specjalizacji „Menadżer logistyki” zwrócona jest na:

  • umiejętność budowania strategii operacyjnej i zarządzania systemem logistycznym,
  • umiejętność projektowania systemów logistycznych w przedsiębiorstwach i zarządzania nimi,
  • znajomość technik optymalizacji podsystemów – zaopatrzenia, produkcji, magazynowania, dystrybucji,
  • znajomość narzędzi wspomagających podejmowanie skuteczne i elastyczne reagowanie na zmiany rynkowe,
  • wiedzę z zakresu metod i technik szczupłego zarządzania (lean management),
  • trening kompetencji menedżerskich,
  • poznanie specyfiki zarządzania w agrobiznesie i funkcjonowania agrologistyki w praktyce.

Zajęcia dydaktyczne na specjalizacji mają charakter teoretyczny i praktyczny. Prowadzone są przez nauczycieli akademickich ze wsparciem praktyków w dziedzinie zarządzania transportem, menedżerów logistyki, spedytorów.

Efektami kształcenia, cenionymi na rynku pracy są:  znajomość istoty koncepcji i metod zarządzania logistycznego rozszerzonych o metody podejmowania decyzji. Daje również możliwość samodzielnego podwyższania swoich umiejętności w zakresie zarządzania przepływami produktów (m.in. międzynarodowej certyfikacji kwalifikacji logistycznych).